elion musk

ایلان ماسک در رویداد زنده روز شنبه، از نسخه جدید ایمپلنت مغزی شرکت Neuralink

و پیشرفت هایی که این شرکت طی یک سال گذشته داشته، رونمایی کرد.

هدف این شرکت در نهایت ساخت رابطی میان مغز انسان و کامپیوترها هست و هدف ماسک از این رویداد، جذب متخصصان حوزه های مختلف برای کار کردن در این شرکت هست.

ایمپلنت مغزی Neuralink در نسخه جدیدش قرصی شکله و اندازه اون 23 میلیمتر و ضخامت اون 8 میلیمتر هست که با ضخامت استخوان سر انسان برابره. این ایمپلنت 1024 الکترود داره که توانایی خوندن فعالیت های عصبی نورون های مغز انسان رو دارن. این الکترودها همچنین توانایی نوشتن یا همون تحریک این نورون هارو هم دارا هستن.

در این مراسم ماسک به ۳ خوک اشاره کرد که این تراشه در بدن یکی آنها ایمپلنت شده است.اولین حیواناتی که نسخه جدید این ایمپلنت مغزی رو دریافت کردن خوک ها بودن. در طول رویداد 4 خوک نمایش داد شد. خوکی معمولی که ایمپلنتی دریافت نکرده. خوکی که این ایمپلنت رو دریافت کرده و برای ازمایش ایمپلنت به طور زنده هر وقت دهن اون چیزی رو لمس میکرد، این ایمپلنت فعالیت های نورونی رو دریافت میکرد و صدایی در نتیجه تشخیص این لمس شدن پخش میکرد. خوک دیگه ایمپلنت رو دریافت کرده و از اون جدا شده که نشون میداد این ایمپلنت رو میشه بدون عوارض جانبی خاصی جدا کرد. این مورد همچنین برای ارتقا این ایمپلنت مهم هست تا کاربران بتونن در طول سالها ایمپلنتهای خودشون رو با نسخه جدید جایگزین کنن. خوک چهارم هم دو ایمپلنت دریافت کرده بود.

این ایمپلنت مغزی حداقل در شروع برای درمان بیماری های مختلف استفاده میشه که درمان خاصی در حال حاضر ندارن. چنین دستگاهی این پتانسیل رو داره که نابینایی، ناشنوایی، از دست رفتن حافظه، اسیب های مغزی، اعتیاد، افسردگی و … رو درمان کنه. همچنین ایلان ماسک در این مراسم تایید کرد هدف اصلی شرکت نورالینک  توسعه تراشه برای کمک به افرادی است که نخاع آنها به شدت آسیب دیده است.

این ایمپلنت از نسخه سال گذشته، بسیار کوچکتر هست و دیگه نیاز نیست به عنوان یک دستگاه خارجی، پشت گوش قرار بگیره بلکه مستقیما به مغز انسان وصل میشه. برای نصب کردن اون کاسه سر انسان سوراخ میشه و یک ربات پیشرفته با دقت بسیار بالا، 1024 الکترودی که این ایمپلنت داره رو در جاهای خاصی از مغز قرار میده. ضخامت هر الکترود 20 برابر از ضخامت تار موی انسان کمتر هست و ربات با دقت بالایی که داره رگ های خونی مغز رو شناسایی میکنه و در جاهایی که این رگها وجود ندارن این عملیات رو انجام میده، بنابراین این عمل بدون خون ریزی انجام میشه. در نهایت از نگاه خارجی این ایمپلنت زیر پوست و در حد یک زخم کوچیک دیده میشه و پشت موها قایم میشه.

ایلان ماسک گفته کل عملیات زیر یک ساعت و بدون بیهوشی انجام میشه و کسانی که این عمل رو انجام میدن همون روز عمل میتونن به خونه برگردن

این ایمپلنت از طریق بلوتوث با موبایل کاربر ارتباط برقرار میکنه. باطری اون برای کارکرد در طول یک روز کافی هست و شبها باید شارژ بشه. این دستگاه از شارژ القایی برای شارژ شدن استفاده میکنه که شبیه شارژرهای بی سیم موبایلها هست.

در نهایت علاوه بر کاربردهای پزشکی گفته میشه این دستگاه در اینده برای طیف وسیعی از کاربردها قابل استفاده هست. از فرمان دادن به ماشین های تسلا گرفته تا بازی کردن استارکرفت با مغز تا تله پاتی و انتقال افکار بین انسانها بدون نیاز به حرف زدن و شاید روزی ترکیب انسان با هوش مصنوعی!

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) این دستگاه رو به عنوانی دستگاه با کشف و پیشرفت مهم تلقی کرده که مجوز گرفتن این دستگاه رو در اینده محتملتر میکنه. ازمایشات انسانی این دستگاه هم احتمالا در ماه های اینده شروع خواهد شد.

elon musk

ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) در سال ۱۹۷۱ در شهر پرتوریای آفریقای جنوبی به دنیا آمد. در سن ۱۲ سالگی اولین بازی ویدئویی خود را که با زبان بیسیک نوشته شده بود و Blastar نام داشت، به قیمت ۵۰۰ دلار فروخت.بلستار، بازی ساخت ایلان ماسک نوجوان، موضوع فضایی-موشکی دارد.

ایلان ماسک که ریاست شرکت‌های بزرگ و نوآوری چون اسپیس ایکس و تسلا را برعهده دارد، از جمله مشهورترین کارآفرینان  و مخترع های این روزهای دنیای فناوری است.

ماسک ترس خود از هوش مصنوعی را پنهان نمی‌کند و مرتبا درباره‌ی خطرات آن هشدار می‌دهد. در جریان یک سمپوزیوم در دانشگاه MIT در سال ۲۰۱۵، ماسک هوش مصنوعی را «بزرگ‌ترین خطر برای موجودیت بشر» نامید. ماسک که خلق هوش مصنوعی را «احضار شیطان» توصیف می‌کند.

شاید بتوان گفت جذابیت نوآوری‌های ماسک، از فلسفه‌ی ساده‌ای نشأت می‌گیرد که خود او، آن را این‌گونه شرح می‌دهد:
من به چیزهایی علاقه دارم که دنیا را تغییر می‌دهند و بر آینده تاثیر قرار می‌گذارند. تکنولوژی‌های شگفت‌انگیزی که وقتی آن‌ها را می‌بینید با خود می‌گویید «چطور چنین چیزی اتفاق افتاده؟ اصلا چطور چنین چیزی ممکن است؟»

منابع:

Arstechnica.com

bbc.com 

abcnews.go.com